تست پمپ بادی

تست پمپ TEST PUMP

تست پمپ برقی Electrical Test Pump

تست پمپ بادی وسیله ایی است که سیال تمیز ( آب ) را جهت انجام تست های نشتی، تست دوام و ترکیدگی قطعات و تجهیزات صنعتی، به فشار می رساند.

براساس استاندارد جهانی، اغلب قطعاتی که تحت فشار کار می کنند مانند انواع شیرآلات صنعتی، مخازن تحت فشار، سیلندرهای ذخیره گازهای صنعتی، تنفسی و کپسول های آتشنشانی، مبدل های حرارتی، لوله، منیفولدها، شیلنگ های صنعتی و هیدرولیک و . . . می بایست برای حصول اطمینان از صحت عملکرد و عدم نشتی آنها، تا 50% بالاتر از فشار کاری، مورد آزمون هیدرواستاتیک قرار گیرند.

لذا فرایند آزمون فشار هیدرواستاتیک توسط تست پمپ و با سیال آب انجام می گیرد.

دلیل استفاده از آب در تست های هیدرواستاتیک، تمیز بودن، سرعت تبخیر شدن و خشک شدن بالای قطعه مورد تست، فراوان و ارزان و در دسترس بودن آن است.

تست پمپ پمپ برقی بر خلاف تست پمپ های بادی که توان ثابت هستند و می توانند به محض رسیدن به فشار مورد نظر از کار باز بایستند،دائم کار هستند.

فشار در تست پمپ های بادی چون با نسبت ضریب فشار هوای ورودی به قطر پلانجر نسبت مستقیم دارد، به محض اینکه فشار خروجی تست پمپ به میزان حد نسبتت هوای ورودی به آن می رسد، از حرکت می ایستد و پمپ دیگر کار نمی کند. مگر آنکه در مسیر تست یک نشستی وجود داشته باشد که پمپ فقط برای کسری فشار مجددا ً به صورت اتوماتیک کار خواهد کرد. در این حالت استهلاک پمپ به حداقل می رسد.

اما در تست پمپ های برقی، فشار خروجی پمپ در هر فشار تنظیم شود به محض رسیدن به آن فشار، پمپ همچنان کار کرده و دبی یا جریان اضافه را از طریق رگلاتور بای پس می کند و پمپ دائم کار میکند و این امر سبب افزایش استهلاک پمپ می گردد.

تست پمپ فشار قوی High Pressure Test Pump

نکته اصلی در انتخاب تست پمپ ها، میزان فشار مورد نیاز و میزان دبی یا جریان خروجی آن در واحد زمان است.

به عنوان مثال برای تست یک سیلندر گاز باحجم 50 لیتر و فشار کاری 160 bar ، یک تست پمپ با قابلیت ایجاد فشار حداکثر تا 250 bar و دبی بسیار کم ( حتی نیم لیتر بر دقیقه ) کفایت می کند. ( ابتدا می بایست مخزن یا هر قطعه مورد تست، از سیال تست پر شود و وظیفه ی تست پمپ فقط اعمال فشار و افزایش فشار داخل قطعه ی مورد تست می باشد. اگر از تست پمپ برای پر کردن حجم قطعات مورد تست استفاده شود، علاوه بر افزایش زمان تست، پمپ به سرعت مستهلک شده و نیاز به تعمیر خواهد داشت.)

تست پمپ بادی Air Driven Test Pump

اما برای تست یک مخزن 5000 لیتری با فشار کاری 160 bar ، دبی تست پمپ می بایست حداقل 5 لیتر بر دقیقه باشد.

برای انجام تست قطعات با حجم بالا، هرچه دبی تست پمپ کمتر باشد، زمان افزایش فشار یا فشار گیری قطعه بیشتر و در نتیجه استهلاک پمپ بیشتر و عمر آن کمتر می گردد.

در انجام تست های دقیق، مانند تست شیرهای اطمینان و یا قطعاتی که حجم بسیار کم و دقت فشار بالایی نیاز دارند، دقت تست پمپ در اعمال، کنترل و قرائت فشار بسیار مهم است.

لذا تست پمپ های بادی برای انجام تست های دقیق بسیار کارآمدتر هستند. تست پمپ های بادی علاوه بر عمر بسیار بالا، دقتی فوق العاده ایی در اعمال فشار، کنترل فشار و قرائت آن دارند.

آدور ابزار با بهره گیری از پمپ های هسکل  Haskel  آمریکا و شاین ایست SHINEEAST چین، مبادرت به تولید تست پمپ های هیدرواستاتیک با محرک هوای فشرده ( تست پمپ های بادی ) نموده است.

همچنین آدور ابزار با استفاده از پمپ های برتولینی ایتالیا، تست پمپ های برقی بسیار با کیفیت و دبی بالا را تولید و به بازار عرضه نموده است.

تست پمپ ها در چهار مدل ارائه می گردند :

  • تست پمپ های بادی ( که دارای پمپ با محرک هوای فشرده هستند )
  • تست پمپ های برقی ( که دارای موتور الکنریکی هستند )
  • تست پمپ های دستی
  • تست پمپ دیزل

کاربرد تست پمپ های هیدرواستاتیک :

  • تست فشار و نشتی خطوط لوله
  • تست فشار و نشتی شیرآلات صنعتی
  • تست فشار و نشتی و گاها ترکیدگی و انبساط حجمی سیلندر و کپسول های گازی، تنفسی و صنعتی
  • تست فشار و نشتی مخازن تحت فشار و مبدل های حرارتی
  • ایجاد فشار و جریان به عنوان مولد فشار و جریان و پاور پک در سیلندرها ( جک ها ) و عملگرهای هیدرولیکی

تست پمپ ها در انواع کاملا دستی Manual، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک قابل ارائه هستند.

همچنین در صورت انتخاب و نیاز مشتری، سیستم ثبت و ضبط اطلاعات تست جهت صدور گواهی تست همراه با رسم منحنی تغییرات فشار – زمان نیز قابل ارائه می باشد.

تست پمپ دستی Hand Operated Test Pump

در تست پمپ ها، دقت در اعمل فشار ، کنترل فشار و قرائت فشار تست بسیار مهم است.

به عبارت دیگر اگر تست پمپی قادر باشد در اعمال یا افزایش فشار و کنترل فشار دقت بسیار بالایی داشته باشد، می تواند در تست قطعات با فشارهای بسیار دقیق و کالیبراسیون فشار سنج ها و سنسور فشار و کالیبراسیون و تنظیم شیرهای اطمینان مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر تست پمپ های هیدرواستاتیک، آدور ابزار مرکز ارائه دستگاه های تست گاز یا Gas Test نیز می باشد.

این یونیت های تست گاز از فشار 30 bar / 450 psi تا 15000 psi قابل ارائه می باشند.

بخش تعمیرات تست پمپ ها و پمپ های هیدرو تست در  آدور ابزار :

آدور ابزار انواع تست پمپ های بادی دارای پمپ های Haskel هسکل، Hi-Force هایفورس، ماکسیماتور، رساتو، SC و هولماترو و سایر برندهای دنیا را با ارائه ی گارانتی تعمیرات، تعمیر و تست و تحویل می نماید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از قیمت ها و خدمات تعمیراتی با این مجموعه تماس حاصل فرمایید:

بخش فروش و مشاوره در خصوص تست پمپ مناسب : 66815006 – 021    و   66815110 – 021

بخش تعمیرات و خدمات پس از فروش : 66815430 – 021   –   09127997022