روغن لپینگ Lapping Oil

روغن الماسه  Diamond Liquid

روغن ساینده

لپینگ آدور ابزار به عنوان یکی از مراکز اصلی ارائه دستگاه های Lapping ماشین و دستگاه پولیشینگ و ارائه کننده خدمات لپینگ، مبادرت به تامین و فروش کلیه ملزومات لپینگ نیز نموده است.

از عوامل متعددی که در کیفیت عملیات لپینگ نقش دارند، کیفیت روغن لپینگ و روغن ساینده ( روغن الماسه ) ، بسیار مهم است. انتخاب نوع روغن ساینده بر اساس جنس صفحه لپینگ و جنس قطعه در حال لپ، از عوامل بسیار مهم در حصول کیفیت نهایی Lapping می باشد.

انواع روغن لپینگ، روغن الماسه، خمیر الماسه، خمیر Lapping، پودر الماس، سنباده الماسه، نمد پولیش، پودر سنباده، پودر اکسید آلومینیوم، عدسی و لنز Lapping، لامپ مونوکروماتیک و گیج صافی سطح از سوی آدور ابزار قابل ارائه می باشد.

لپینگ

مطالبی در خصوص لپینگ

الف: روغن لپینگ Universal Lapping Oil ( Lubricant )

از روغن لپینگ جهت خنک کاری سطح سنگ لپینگ و روانکاری سطح بین قطعه مورد لپ و سنگ لپ استفاده می شود. روغن لپینگ پایه آب می باشد.

استفاده از سایر روان کننده و روغنها توصیه نمی شود. دلیل اصلی آن هم گلوله شدن پودر ساینده در روغن بوده که در نهایت مانع ایجاد سطح با کیفیت می گردد.

روغن لپینگ پایه آب که توسط شرکتهای مختلف ارائه می گردد ( مانند Kemet , Lapmaster, Lamplan و . . . ) همگی با یک فرمول بوده و در بسته بندیهای مختلف و براساس سابقه و تبلیغات آن شرکت، با قیمت های مختلفی از حدود لیتری1.000.000 ریال تا 2.200.000 ریال فروخته می شود.

ب: پودرهای ساینده:

پودرهای ساینده در دو نوع مختلف ” الماسه ” و “غیر الماسه” وجود داشته و در دسترس است.

پودرهای الماسه ( Diamond ) : کاربرد آنها در سایش سطح قطعات با سختی بالا می باشد.

اندازه پودر الماس بشرح ذیل می باشد:

2.5 µ , 3 µ , 4 µ , 6 µ , 8 µ , 10 µ  , 12 µ , 14 µ ,  20 µ , 25 µ , 30 µ , 40 µ , 50 µ

جهت لپ کردن سطوحی که زبری زیادی دارد، توصیه می گردد ابتدا قطعه توسط دستگاه سنگ مغناطیس، سنگ زده شود، سپس بر اساس جنس ابتدا با الماس با مش 25 میکرون، سپس با 14 و بعد با 8 میکرون لپ شود. اگر براق بودن سطح نیز مورد نظر باشد، می توان با مش 6 و 3 نیز به شفافیت سطح دست یافت.

جهت تهیه امولوسیون الماسه، بهترین نسبت ترکیب پودر الماس با روغن، 30 گرم پودر در یک لیتر روغن می باشد.

قیمت هر گرم پودر الماسه از 100.000 ریال تا 400.000 ریال متغیر است که این اختلاف قیمت بدلیل میزان سود فروشندگان می باشد.

پودرهای غیر الماسه : دو نوع آن بیشترین مصرف را دارد:

  • اکسید آلومینیوم Aluminum Oxide
  • سیلیسیوم کارباید Silicon Carbide

قیمت هر کیلو از پودرهای غیر الماسه حدود 450.000 ریال الی 700.000 ریال می باشد.

سختی اکسید آلومینیوم به مراتب بیشتر از سیلیسیوم کارباید می باشد.

از اکسید آلومینیوم می توان برای لپ کردن سطوح با جنسهای آلومینیوم، مس، برنج، آهن، فولاد و فولادهای زنگ نزن استفاده نمود.

درجه بندی ( اندازه ) پودرهای غیر الماسه بر اساس Grade بوده و بشرح ذیل می باشد:

Grade 1200, 1000 , 800 , 600 , 500 , 400 , 200 , 100 , 80 , 60

در گرید بندی پودرهای غیر الماسه هر چه عدد گرید بیشتر باشد ، دانه بندی ریز تر می باشد.

جدول معادل سازی سایز پودرهای غیر الماسه و الماسه:

Aluminum Oxide

Grade

ِDiamond

Micron

1000 8 – 12
900 8 – 16
800 10 – 20
600 20 – 30
500 22 – 36
400 25 – 50

شرکت ABRA – LAP اقدام به تولید روغن الماسه ی ویژه ایی نموده که علاوه بر قیمت مناسب، به صورت Multi Purpose ، قادر به استفاده در دستگاههای لپینگ برای لپ کردن قطعات با جنس های مختلف می باشد.  شماره فنی : MP 100 Liquid Diamond

قیمت هر لیتر از این مایع الماسه جدید 2.200.000 ریال می باشد.

مواد ساینده ی Lapping با توجه به جنس قطعه و نوع سطحی از قطعه کار که باید پرداخت شود، انتخاب می شود. به عنوان مثال برای Lapping اولیه یا پیش پرداخت فولادهای آبداده شده یا بدون آب ( پوشش داده شده توسط انواع متریال ) و همچنین چدن‌ها و برنزها، پودر کروند یا اکسید آلومینیوم ( آلومینا Alumina ) با دانه‌های بسیار ریز و برای آخرین پرداخت از پودر اکسید کروم و مخلوط آن در روغن Lapping (با رنگی متمایل به سبز) استفاده می‌شود. اگر سطح کار سختی بالایی داشته باشد مانند SIC ، آلومینا، سرامیک و تنگستن کارباید، پودر الماس برای اینگونه موارد کاربرد خواهد داشت. از پودر سیلیکون کارباید برای Lapping ابزارها و قالب‌ها و Lappingخشن فولادهای ابزار استفاده می‌شود. از خمیر یا پودرکروندوم برای Lapping خشن و ظریف فولادهای نرم و از لعل برای Lapping ظریف برنج و برنز، از فریک اسید برای صیقل کاری فلزات نرم، از پودر یا خمیر یا سوسپانسیون اکسید آلومینیوم برای Lapping ظریف فولاد نرم و فلزات غیر آهنی ( غیر فلزی ) و از الماس برای لپینگ مواد سخت استفاده می‌شود. در عملیات لپینگ، اندازهٔ دانه‌های ساینده معمولاً از ۲۰۰ (تعداد در هر اینچ مربع) تا 1500 تغییر می‌کند. برای مواد سخت‌تر، از دانه‌های ریزتر استفاده می‌شود تا پرداخت سطحی بهتری بدست آید. سیال حمل کنندهٔ ذرات ساینده ( روغن Lapping ) از اصطکاک فلزی بین ابزار لپینگ و قطعه کار جلوگیری کرده و در عین حال عاملی برای خنک کاری و روغن کاری دانه‌های ساینده محسوب می‌شود. در ضمن، دانه‌های فرسوده و مواد ساییده شده را از سطوح کار تمیز می‌کنند.

روغن الماسه  Diamond Liquid

روغنی یا مایعی که بیشتر از همه در عملیات لپینگ از آن‌ها بهره‌گیری می‌شود عبارتند از: نفت سفید، روغن، تربانتین، تالک، بنزن، بنزول، آب سود دار، الکل و .. . سیالات غلیظ قشر ضخیمی را به وجود می‌آورند؛ که در چنین شرایطی دانه‌های ساینده بدون داشتن خاصیت برشی، غوطه ور خواهند ماند و از کارایی آن‌ها به میزان زیادی کاسته می‌شود. ماده‌هایی که از همه بیشتر کاربرد دارد مخلوطی است از نفت و یک نوع روغن خاص به نام گلایتون. هنگامی که نفت از حد معمول بیشتر باشد، برش تیز بوده و در مواردی که میزان روغن زیاد تر باشد، برش ظریفتر انجام گرفته و خراش‌های بجا مانده بر روی سطح قطعه کاهش می‌یابد. امروزه برای انجام عملیات لپینگ بر روی موادی مانند آلومینیوم، برنج و مس از ترکیبات محلول در آب و برای چدن و فولاد از ترکیبات حاوی روغن غلیظ یا گریس ( خمیر لپینگ ) استفاده می‌کنند.

روغن لپینگ Lapping Oil

ترکیب روغن و پودر ساینده نیز بسیار مهم است. به عنوان مثال جهت تهیه روغن الماسه، می بایست 30 گرم پودر الماس با یک لیتر روغن لپینگ مخلوط شود.

همچنین جهت تهیه روغن ساینده اکسید آلومینیوم، 60 الی 80 گرم پودر اکسید آلومینیوم با یک لیتر روغن لپینگ مخلوط می گردد.

انواع خمیر الماسه سرنگی در وزن های 5 و 10 و 20 گرمی، روغن لپینگ، روغن سنباده، روغن اکسید آلومینا، روغن الماسه، خمیر سنباده ، نمد پولیش، صفحه کامپوزیت، سنباده الماسه، و . . . در مش ها و گرید های مختلف از بیار زبر تا بسیار بسیار نرم موجود و با قیمت عالی قابل ارائه می باشد.

در کنار فروش دستگاه لپینگ و ملزومات لپینگ، خدمات آموزش، راه اندازی، تعمیرات و بازسازی انواع دستگاه لپینگ توسط آدور ابزار انجام می گیرد.

جهت سفارش انواع مواد مصرفی لپینگ با آدور ابزار تماس حاصل فرمایید :

بخش فروش : 66815006 – 021    و   66815110 – 021      و    66815420 – 021

بخش فنی :  66815430 – 021    و  09127997022